Home » Znakovi poteškoća s vidom kod školske djece

Znakovi poteškoća s vidom kod školske djece

Za uspjeh svakog školarca neophodan je dobar vid. Ukoliko dijete ima problema s vidom, najvjerojatnije će imati problema u školi s praćenjem nastave te izradom domaće zadaće. Problemi s vidom u školskoj dobi nisu ništa neuobičajeno. Prema istraživanju Američke organizacije za sprječavanje sljepoće u osnovnoj školi jedno od četvero djece ima problema s vidom. Ukoliko se na vrijeme ne prepoznaju i liječe poteškoće s vidom, školarci mogu imati problema s učenjem, prilagodbom u školi pa čak i razvojem vlastite osobnosti radi nesigurnosti koju uzrokuje slabiji vid.

10 znakova koji upozoravaju na poteškoće s vidom u djece

Dobar vid za lakše učenje
Dobar vid za lakše učenje

1. Preblizu gledanje televizije ili čitanje knjige.

2. Kada se dijete za vrijeme čitanja izgubi u redovima ili koristi prst kao vodilju da zna gdje je stalo s čitanjem.

3. Škiljenje ili naginjanje glave da bi bolje vidjelo

4. Često trljanje očiju

5. Osjetljivost na jako svjetlo ili/i pretjerano suzenje

6. Zatvaranje jednog oka da bi bolje nešto pročitali, gledali TV ili bolje vidjeli

7. Izbjegavanje aktivnosti koje zahtijevaju dobar vid na blizu poput čitanja ili obrnuto, izbjegavanje sportskih/rekreativnih aktivnosti koji zahtijevaju dobar vid na daleko

8. Žaljenje na glavobolju ili umorne oči

9. Izbjegavanje korištenje računala jer ih od toga „bole oči“

10. Dobivanje lošijih ocjena u školi, nego inače.

Ukoliko ste kod vašeg djeteta primijetili neki od ovih znakova, preporuča se oftalmološki pregled kako bi liječnik specijalist oftalmolog utvrdio treba li korigirati vid naočalama i/ili kontaktnim lećama.

Na jednom detaljnom kompletnom pregledu, oftalmolog će moći ustvrditi postoji li potreba za nošenjem dioptrijskih naočala, te će po potrebi ovisno o starosti djeteta i dioptriji učiniti skijaskopiju (pregled vida na široku zjenicu), pomoću koje se objektivno određuje dioptrija oka. Na temelju svih mjerenja liječnik piše recept za naočale.

Jutarnji.hr