Home » Zmajevi briljirali u 10. kolu italijanskog prvenstva

Zmajevi briljirali u 10. kolu italijanskog prvenstva

U desetom kolu italijanske Serie A reprezentativci BiH pružili su odlične partije.

Miralem Pjanić, Edin Džeko i Senad Lulić – sva trojica njih su bili glavni pogonski točkovi svojih ekipa – Juventusa, Rome i Lazija.

Krenimo od Edina Džeke, koji je večeras postigao dva gola u preokretu i pobjedi Rome na gostovanju kod Sassuola rezultatom 3-1.

Domaći tim došao je u vodstvo preko vremešnog Paola Cannavara u 12. minuti. Džeko je u samom finišu prvog dijela propustio veliku priliku da izjednači. Sjajnu loptu Emersona Dijamant nije uspio pretvoriti u gol, već je uzdrmao prečku sa samo nekoliko metara.

Međutim, samo 12 minuta igre u drugom dijelu bilo mu je potrebno da postigne svoj deveti gol sezone u Serie A. Na odličnu asistenciju Salaha Dijamant je matirao golmana Sassuola lijevom nogom sa nekih 10-ak metara.

U 76. minuti u kaznenom prostoru Džeko je srušen, a glavni sudija meča pokazao je na bijelu tačku. Trener Rome Luciano Spalletti nije se dvoumio, te je odlučio da izvođenje najstrožije kazne povjeri upravo našem Dijamantu, koji mu se odužio na najbolji mogući način i postigao svoj drugi gol večeras, a deseti u sezoni.

No, nije jedino trijumf Rome ono što je ovdje bitno istaći. Naime, naš Dijamant prvi je strijelac Serie A u ovoj sezoni sa 10 postignutih golova u isto toliko mečeva, te je samim tim izjednačio rekord “Vučice” iz sezone 2000/01., u vlasništvu legendarnog Argentinca Gabriela Omara Batistute.

Miralem Pjanić ubilježio je asistenciju i gol protiv nemoćne Sampdorije, koja je Torino napustila sa četiri gola u mreži, uz jedan postignut.

Pri vodstvu Juveta 1-0, Pjanić je fantastičnim nabačajem iz kornera pronašao Giorgija Chiellinija, kojem nije bilo teško da matira Puggionija. No, da se ne završi sve samo na asistenciji, 26-godišnji veznjak BiH pobrinuo se u 65. minuti, te navijače “Stare dame” ponovo digao na noge. Nakon velike gužve u petercu gostiju, Pjanić je bio najprisebniji i loptu pospremio u mrežu za vodstvo Juventusa 3-1. Konačnih 4-1 djelo je Chiellinija iz 87. minute.

I Senad Lulić imao je zapaženu rolu u pobjedi svog Lazija nad Cagliarijem rezultatom 4-1. Stadio “Olimpico” eksplodirao je već u 6. minuti, kada je popularni Lula nesebično lijevom nogom u kaznenom prostoru pronašao Balde Keitu, koji je pogodio za 1-0. Bh. reprezentativac nastavio je u istom ritmu i u nastavku meča, a drugu njegovu asistenciju bilježimo u 79. minuti, kada se u strijelce upisao Felipe Anderson.