Home » Za Duleta i za naciju: Košarkaši pokorili Erevan!

Za Duleta i za naciju: Košarkaši pokorili Erevan!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u Erevanu je ostvarila veliku pobjedu nad Armenijom (83:66).

Turbulentne su bile pretkvalifiakcije bh. košarkaša za Svjetsko prvenstvo, a kada smo saznali da Dule Vujošević propušta posljednji meč u Erevanu zbog zdravstvenih problema, postali smo blago rečeno pesimistični, ali vjera u momke i dalje je postojala.

Teško gostovanje, dobar tim Armenije, nedostatak selektora, sve to je nekako išlo u prilog Armenima, no Džanan Musa i njegovi drugovi na parketu su odigrali sjajan meč i pokazali da mogu i bez NBA zvijezda da čine ponosnom svoju zemlju.

Počelo je bolje po bh. reprezentaciju, lako smo došli do 10:4, no na prvu dvominutnu pauzu Armeni su imali 25:24. U drugoj dionici Armenija stiže do plus šest (37:31).

Činilo se kao da padamo, da nam se dešavaju ‘crne minute’, a onda pravimo seriju i na odmor odlazimo sa 44:41. Početak drugog dijela donosi fantastične trojke Muse i Vrapca i za tili čas Zmajevi su imali plus 12, no naravno domaćin se nije predavao i uslijedila je žestoka borba.

Armenija je napravila seriju i spustila razliku na minus tri (54:51) na nešto manje od pet minuta do kraja treće četvrtine. U tom periodu su se Armeni dobro držali, nisu nam dali da odemo na neku veću razliku, no mi njima nismo dozvoljavali da se u potpunosti vrate.

Treći period igre završen je rezultatom 21:21, pa je u zadnju dionicu BiH ušla s vodstvom od tri poena razlike (65:62), a plus tri smo imali i na velikom odmoru.

Posljednjih 10 minuta otvaramo 14:0 serijom i to nam donosi naizgled sigurnih 74:62., no ni u ludilu se domaćini nisu predavali. Velikom borbom uspijevali smo da držimo prednost i da Armenima zabranimo neki brz povratak.

Nastavili smo da rešetamo nemoćnog domaćina i na pola zadnje četvrtine imali smo maksimalnih 14 poena prednosti. Nestvarnom 14:0 serijom završili smo posao u Erevanu i moglo je da počne veliko slavlje u Armeniji. Musa je ubacio 21, a Atić 15 poenau našoj pobjedi, dok je Vrabac dodao 12, a Boatright je predvodio Armenijusa 22 poena.

Armenija – BiH 66:83 (25:24, 16:20, 21:21, 4:18 )

Armenija: Amirkhanov, Yanku, Tatevosyan, Boatright 22, Chrabascz 12, Mkrtychyan 13, Tavakalyan 9, Chivichyan, Kochinyan, Hess 4, Fischer 6.

BiH: Sejfić, Lončar 6, Zahiragić 5, Lazić 3, Atić 15, Vrabac 12, Hasandić, Gegić 5, Musa 21, Talić, Muratović, Tomić 16.