Home » Počinje SP za rukometaše: Francuska brani titulu, region predstavljaju Hrvatska, Srbija i Makedonija

Počinje SP za rukometaše: Francuska brani titulu, region predstavljaju Hrvatska, Srbija i Makedonija

Njemačka i Danska od 10. do 27. januara biće domaćini 26. po redu Svjetskog prvenstva za rukometaše. Naslov šampiona braniće najtrofejnija svjetska reprezentacija Francuska, koja će na takmičenje doći bez prve zvijezde Nikole Karabatića, jer je zbog nesnosnih bolova morao operisati lijevo stopalo.

Stoga ljubitelji rukometa širom svijeta s nestrpljenjem iščekuju da vide Francuze bez čovjeka s kojim su u posljednjih petnaestak godina osvojili sve što se može osvojiti. U timu neće biti ni druge velike francuske zvijezde legendarnog golmana Thierryja Omeyera, koji je također učestvovao u svim uspjesima posljednjih petnaestak godina.

No, jedno je jasno bez obzira na izostanak Karabatića i Omeyera, “trikolori“ su i dalje prvi favoriti turnira, a najveći konkurenti bi im trebali biti domaće selekcije Njemačka i Danska. U uži krug favorita ulaze još aktuelni evropski šampion Španija, vicešampion svijeta Norveška, kao i neizostavni Švedska i Hrvatska, analizira Anadolu Agency (AA).

Hrvati možda po prvi put od 2003. godine i svjetskog zlata u Portugalu na veliko takmičenje dolaze bez euforije i velikih očekivanja. Lino Červar, tvorac Hrvatske kao rukometne velesile, ponovo je na klupi, ali je trenutno u procesu podmlađivanje državnog tima.

Na Svjetskom prvenstvu prve vedete “kauboja“ će biti tri srednja beka Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Igor Karačić. Na Červarovom spisku ima još provjerenih imena poput Zlatka Horvata, Manuela Štrleka i Željka Muse. No, tu su i neki novi momci koji će pokušati održati Hrvatsku u vrhu svjetskog rukometa.

Červar se odlučio priliku dati Jakovu Vrankoviću, Davidu Mandiću, Marinu Šipiću, Ivanu Vidi, Halilu Jaganjcu, rukometašima koji još uvijek nisu “isplivali“ na veliku rukometnu scenu, što ne znači da neće. Možda upravo na Svjetskom prvenstvu. Hrvatska je u izuzetno jakoj grupi “B“ sa Španijom, Islandom, Makedonijom, Bahreinom i Japanom.

“Raspoloženje u reprezentaciji je dobro, priključili su nam se ‘bundesligaši’, postoji volja i želja, ali nas čeka jako teška zadaća. Na ovom prvenstvu ima bar deset reprezentacija koje mogu osvojiti medalje, a samo prvih sedam će izboriti šansu za plasman na Olimpijske igre u Tokiju“, kazao je Červar za hrvatske medije i dodao:

“Španjolska je europski prvak, a Island je vrlo jaka momčad, i neće nam biti lako, jer s njima igramo prvu utakmicu. Japan i Bahrein su reprezentacije koje mogu iznenaditi. Makedonija je motivirana i imat će jaku podršku navijača.“

Od reprezentacija iz regiona u Njemačkoj i Danskoj igraće još Srbija i Makedonija.

Srbijanci, kao i Hrvati, podmlađuju reprezentaciju, s tim što je na klupi trenerski neiskusni Nenad Peruničić, nekada jedan od najboljih lijevih bekova svijeta. U tim je hrabro uvrstio čak šest debitanata na velikom takmičenjima.

Peruničić u selekciji nema iskusnih rukometaša kao što su Momir Ilić, Momir Rnić, Marko Vujin, Žarko Šešum, Petar Nenadić, tako da je Srbija nepoznanica, kako za rivale, tako i za srbijansku javnost. Do drugog kruga Srbija će se pokušati probiti kroz grupu “A“ u kojoj su još Rusija, Francuska, Njemačka, Brazil i po prvi put Ujedinjena Koreja.

“Očekuje nas velika scena. Osećaj je isti kao kada sam bio igrač. Imamo pozitivnu tremu. Želimo najbolje moguće. Na tome smo i radili. Rusi su promijenili dosta toga. Uz poštovanje protivnika i svih velikih reprezentacija, uvijek gledam na sebe i svoju ekipu, stav, energiju, želju i način na koji ćemo iznijeti taj pritisak od kojeg ne može da se pobjegne. Momci su svjesni da predstavljaju svoju zemlju. Šta god da se desi, moraju da je predstavljaju na najbolji mogući način. Nema pognute glave šta god da se desi“, rekao je Peruničić za internet stranicu Rukometnog saveza Srbije, pred polazak na SP.

Makedonce će ponovo predvoditi “neuništivi“ Kiril Lazarov, jedan od najboljih desnih bekova svih vremena. Iako mu je 38 godina, još uvijek ne odustaje od reprezentacije i ističe da mu je uvijek zadovoljstvo igrati za državni tim. Uz njega tu je iskusni golman Borko Ristovski i Stojanče Stoilov, te sjajno lijevo krilo Dejan Manaskov.

Uz Lazarova, vjerovatno najveći adut Makedonije je Španac Raul Gonzalez, koji je sa skopskim Vardarom osvojio naslov šampiona Evrope u sezoni 2016/17. Sada je na klupi Paris Saint-Germaina, ali je odlučio da ostane selektor makedonskog tima.

“Ono što znam i što me interesuje je da prvo igramo sa Japanom i samo sam na taj meč fokusiran, a nakon toga ćemo vidjeti kako će se odvijati stvari. Ne bih želio da predviđam šta će se dogoditi na takmičenju. Idemo korak po korak”, jasan je bio Gonzalez tokom priprema Makedonaca, prenosi AA.

Od reprezentacija izvan Starog kontinenta vrijedi spomenuti afričke predstavnike Egipat i Tunis, koji su uvijek spremni da naprave iznenađenje.

Tu je još Katar iz Azije, koji je prije četiri godine kao domaćin stigao do svjetskog srebra. No, ponavljanje takvog rezultata bilo bi ravno senzaciji. Iako ih treba ozbiljno shvatiti, jer španski trener Valero Rivera, koji predvodi Katarane s klupe je kadar stvoriti tim koji svakome može pomrsiti račune.

S obzirom da se nalaze u grupi “D“, u kojoj su još Švedska, Mađarska, Argentina, Egipat i Angola, plasman u drugi krug Katara ne izgleda nerealno. Rivera je Katar, osim do svjetskog srebra, odveo do tri uzastopna naslova šampiona Azije.

Svjetsko prvenstvo će tradiocionalno otvoriti domaće selekcije. Tako će danas u prvom kolu grupe “A“ u Berlinu sa početkom u 18.15 sati igrati Njemačka – Koreja, a dva sata kasnije u Kopenhagenu Čile – Danska.

Vrijedi istaći da je ovo Svjetsko prvenstvo prvo u istoriji koje će se igrati u dvije zemlje te da će novi svjetski šampion osigurati plasman na Ljetne olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. Narednih šest selekcija, tačnije plasirane od drugog do sedmog mjesta, izboriće plasman na jedan od tri kvalifikaciona turnira za Olimpijske igre.

NOVI SISTEM TAKMIČENJA

Svjetska rukometna federacija (IHF) odlučila je uvesti novi sistem takmičenja prema kojem je u drugoj rundi ukinuta nokaut faza. Ponovo će nastupiti 24 reprezentacije, kao i na prethodnom Svjetskom prvenstvu, koje će biti podijeljene u četiri grupe sa po šest timova. No, dalje će ići tri najbolje plasirane reprezentacije, a ne četiri kao do sada. Te selekcije će prenijeti bodove iz prvog kruga osvojene u duelima sa selekcijama, koje idu dalje, i formirati novu grupu iz koje će u polufinale dvije prvoplasirane reprezentacije.

U drugom krugu se ukrštaju grupe “A“ i “B“, odnosno “C“ i “D“.

Preostalih 12 reprezentacija će se kroz President kup boriti za plasman od 13. do 24. mjesta.

Grupa “A“ 

Francuska
Rusija
Njemačka
Srbija
Brazil
Koreja

Grupa “B“

Španija
Hrvatska
Makedonija
Island
Bahrein
Japan

Grupa “C“

Danska
Norveška
Austrija
Tunis
Čile
Saudijska Arabija

Grupa “D“

Švedska
Mađarska
Katar
Argentina
Egipat
Angola

UTAKMICE U ŠEST GRADOVA

Utakmice Svjetskog prvenstva za rukometaše igraće se u šest gradova, četiri u Njemačkoj i dva u Danskoj. Zadovoljstvo da ugoste najbolje svjetske rukometaše imaće Kopenhagen, Herning te Berlin, Keln, Minhen i Hamburg.

Najveći kapacitet ima arena u Kelnu u koju može stati 19.250 gledalaca, ali se u njoj neće igrati utakmice same završnice, nego prve i druge faze.

Polufinalni dueli na programu su 25. januara u 17.30 i 20.30 sati u dvorani Color Line u Hamburgu, kapaciteta 13.300 mjesta.

Finale je zakazano za 27. januar sa početkom u 17.30 sati, a kao i sve ostale utakmice za plasman od trećeg do osmog mjesta, igraće se u Hedens dvorani u Herningu, čiji je kapacitet 12.000 mjesta.

DOSADAŠNJI SVJETSKI ŠAMPIONI

1938. godina – svjetski šampion Njemačka, 1954. – Švedska, 1958. – Švedska, 1961. – Rumunija, 1964. – Rumunija, 1967. – Čehoslovačka, 1970. – Rumunija, 1974. – Rumunija, 1978. – Istočna Njemačka, 1982. – SSSR, 1986. – SFR Jugoslavija, 1990. – Švedska, 1993. – Rusija, 1995. – Francuska, 1997. – Rusija, 1999. – Švedska, 2001. – Francuska, 2003. – Hrvatska, 2005. Španija, 2007. – Njemačka, 2009. – Francuska, 2011. – Francuska, 2013. – Španija, 2015. – Francuska, 2017. – Francuska.

Fokus.ba