Home » Feroelektro ostaje u vlasništvu FBiH

Feroelektro ostaje u vlasništvu FBiH

Kada je 15. decembra 2014. godine Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio presudu Općinskog suda kojom se raskida kupoprodajni ugovor Feroelektra sa Stanić Investom, 18 mjeseci trajala je pravna bitka da se ovo nekada perspektivno preduzeće ponovo vrati u vlasništvo Federacije BiH.

Nakon što je krajem aprila 2016. godine održana Skupština dioničara Feroelektra, kada je smijenjen Goran Stanić i njegov Nadzorni odbor poslije 18 mjeseci od raskidanja kupoprodajnog ugovora sa Stanić investom kao direktor Feroelektra konačno je upisan Senad Smajić koji je godinama bio na čelu Sindikata i sa obespravljenim radnicima tražio raskid štetnog ugovora, piše bh. novinska agencija Patria.

Stanići su od Vrhovnog suda FBiH zatražili reviziju presude, ali je zahtjev u cijelosti odbijen, kazao je za agenciju Patria Senad Smajić.

–   Danas sam dobio presudu kojom se zahtjev Stanića za revizijom u cijelosti odbija – kaže Smajić te dodaje da još uvijek nije izvršena primopredaja prostora kao ni svih pečata.

Stanići su za vrijeme dok je trajala pravna bitka sa prijenos vlasništva na FBiH od izdavanja Feroelektrovih prostora inkasirali skoro 2 miliona KM, a bliskost sa predsjednikom HDZ BiH Draganom Čovićem pomogla je Stanićima da pljačkaju državnu imovinu.

Iza sebe su ostavili ogromna dugovanja, a kako je kazao Smajić računi Feroelektra su blokirani od strane UIO BiH i Porezne uprave.

Na pitanje ko naplaćuje izdavanje Feroelektrovih prostora u kojima su smješteni brojni zakuoci, ali i Konzulat Hrvatske, Smajić objašnjava da im je tek počela pristizati dokumentacija na osnovu koje će vidjeti da li je riječ o štetnim ugovorima.

– Mi ne bismo nikog tjerali ukoliko je ugovor zakonit i valjan. Vjerujem da i svi drugi zakupci kao i mi imaju želju da ostanu tu, ali da poštuju nas kao vlasnika nekretnine. Ukoliko je riječ o štetnim ugovorima, prvo ćemo ponuditi da ih dovedemo u okvire zakona, nemamo ništa protiv da ostanu tu ali da kiriju plaćaju vlasniku nekretnine – kaže Smajić.

Veliki problem je što zakupci znaju da su blokirani računi Feroelektra pa su prestali sa plaćanjem obaveza, a i dalje borave u prostoru Feroelektra.

– Pokušat ćemo raskinuti te ugovore jer ne plaćaju Feroelektru. S obzirom da je bila ovakva situacija tim zakupcima niko nije ni tražio da plate – navodi Smajić.

Na pitanje da li bi radnici mogli dobiti neka novčana sredstva, Smajić ističe da će tražiti mogućnost barem da se isplati topli obrok kako bi radnici osjetili da se nešto ipak dešava.

Patria